Erősödő magánellátó rendszer
2 év 5 hónap óta
A betegségek metabolikus alapjáról és a molekuláris képalkotás által adott ezzel kapcsolatos új lehetőségekről tartott előadást az Elméleti Orvostudományi Központban Sir George Radda. Az oxfordi egyetem professzora, aki a világ legelismertebb tudománypolitikusai közé tartozik, legutóbb 2011-ben járt az egyetemen, amikor átvette a Semmelweis Budapest Awardot.
A programot Dr. Kellermayer Miklós, a Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet igazgatója nyitotta meg, röviden bemutatva Sir George Raddát: a kémikus professzor magyar származású, 1956-ban ment Oxfordba, ahol a Merton College-ban szerzett diplomát. Az MRI-vizsgálatok atyjának is szokták nevezni, neki köszönhető, hogy ma már rutineljárásnak számít az MRI-vizsgálat a klinikumi gyakorlatban.
Sir George Radda „The Metabolic Basis of Human Diseases: New Insights through Molecular Imaging” címmel tartotta meg előadását. Ebben egyebek mellett emlékeztetett arra, hogy Warburg Nobel-díjas biokémikus a múlt század első felében tette közzé elméletét, miszerint a rák és más betegségek hátterében elsődlegesen metabolikus okok állnak. Mint rámutatott: az elmúlt tíz évben ismét felértékelődött az anyagcsere jelentőségének szerepe. Az idei évben is egymást követve jelentek meg olyan tudományos publikációk, melyek a metabolizmus jelentőségét emelik ki a rák kialakulásával kapcsolatban.
Végignézve az orvostudomány fejlődési szakaszait, a biokémia, a molekuláris biológia, a genomika forradalma után a 21. század feladata a génműködés szabályozása és a metabolikus hálózat közötti kapcsolat megértése lehet. Ehhez szükség van az in vivo vizsgálatokat lehetővé tevő modern képalkotásra. Sir George Radda egyébként egy szingapúri központú tudományos ügynökség (A*STAR) orvosbiológiai kutató tanácsának elnökeként korábban éppen egy olyan kutatóprogramot indított, mely a rák metabolizmusával is foglalkozik.
Forrás: http://semmelweis.hu/hirek/2017/03/23/a-betegsegek-metabolikus-alapjarol...
Dobozi Pálma, Semmelweis Egyetem